Diamante Estrella Kennel 

                                              A Sarplaninac

                                                           Standard

FCI-Standard 

Sarplaninac - Yugoslavian Shepherd dog (Sárhegyi juhászkutya)

Nr. 41/03.10.1980/F

 

Származás: Jugoszlávia. 
Használat: Juhászkutya. 
FCI besorolás: II. csoport: Pinscherek és Schanuzerek - Molosszusok - Svájci Hegyi és Pásztorkutyák és más fajták
                       2. szakasz: Molosszusok.
                       2.2 Tipus: Hegyi kutyák
                       Nem munkavizsga-köteles. 
Fordítás: Prof. Dr. Pavlovic standardja alapján.

 

Története: A Jugoszláv Juhászkutyát, a Sarplaninacot ösidök óta tenyésztik Jugoszlávia délkeleti hegyvidékein. A fajta a nevét a Sarplaninai hegyláncról kapta, ahol a legtöbb van belöle. A Sarplaninacot ma az egész országban tenyésztik. A fajtát az FCI 1939 óta jegyzi a 41. sorszámmal, "Illirski Juhászkutya" megnevezés alatt. 1957-ben az FCI Általános Gyülésén elfogadták a Jugoszláv Kynológiai Szövetség javaslatát, és a fajtát másik névre változtatták: a "Jugoszláv Sarplaninai Juhászkutya" névre.
A fajta eredete vitatott. Lehetséges, hogy Ázsiából jött Európába, természetesen a történelem elötti népvándorlások következtében. A fajtának az eredeti tipusát kizárólag az ország olyan vidékén tartják, ahol még nagyfokú lábasjószág-tenyésztés az uralkodó, és ahol a kutya még eredeti szerepében gyámkodhat és a lábasjószág örzöje lehet a ragadozó állatokkal szemben.
 
Általános megjelenés és jellem: A Sarplaninac egy robusztus, nagyon arányos kutya, erös csontozattal, a közepes méretnél jóval nagyobb, amit kihangsúlyoz a tömött, hosszú, inkább durva szörzettel összekapcsolt megjelenés. Szilárd lelki alkatú, kiegyensúlyozott természet, jó temperamentumú, de nem harapós, megvesztegethetetlen és ragaszkodik gazdájához.
   
Magasság: Az általános magasság a marnál 63 cm a kanokál és 58 cm a szukáknál. A kanok 56 cm alatt és a szukák 54 cm alatt tenyésztésre alkalmatlanok.
   
Súly: Kanok 35-45 kg-tól, szukák 30-40 kg-tól.
   
Testhossz: A test némileg hosszabb a mar magasságánál, az arány 8-10% körül a kannál, 10-12% körül a szukánál.
   
Fej: Arányos a testhez. A teljes hosszméret hozzávetöleg 25 cm, ami megfelel a marmagasság 40%-ának. A koponya enyhén hosszabb mint az orr (egymáshoz viszonyított arányuk: 57:43%). A koponya gyengén domború a felsö vonalban; az orrcsont egyenes.
   
A koponya: Felsö része széles, egy jól látható barázdával. Oldalnézetböl, valamint felülröl a koponyának gyengén domborúnak és kissé lekerekítettnek kell látszania. A szemöldökök csak enyhén jelzettek. A nyakszirt láthatatlan.
   
Stop: Nem kifejezett.
   
A pofa: Rövidebb mint a koponya, széles és mély a tövénél, gyengén elvékonyodik az orr felé. Az orrcaont egyenes és széles. Az alsó állkapocs oldalnézetböl nézve egy ívvel kezdödik, utána eltérö egyenesben folytatódik az orrcsonthoz viszonyítva.
   
Orr: Széles és fekete.
   
Ajkak: Mérsékelten vastag és feszes; a felsö ajak csak enyhén takarja az alsó ajkat. Az ajkak szegletei tiszta egyszínüek.
   
Fog: Ollós harapás; teljes fogazat.
   
Szemek: Mandula alakúak, se nem nagyok, se nem mélyen ülök. Sötét vagy világosbarna színben, nyugodt, de átható nézés, félelmet sosem látni benne. A szemhéjak és a látható kötszövetek feketék.
   
A fülek: Az orrhegytöl a szem belsö sarkán keresztül futó vonalon fekszenek, vagy annál egy kissé lejjebb- V alakúak és lógóak, zártan a pofához, és rövid, tömött ször fedi.
   
Nyak: A felsö vonala némileg domború, vagy egyenes. A torokvonal egyenes. A nyak közepesen hosszú, de a szörzet (gallér) hossza és vastagsága miatt rövidebbnek látszik, mint valójában. Széles, mély és izmos, simán beleolvad a fejbe és a vállakba. Kissé a hátvonal felettig ér. A bör feszes és toka (lebernyeg) nélküli. A szörzet tömött, hosszú és durva, észrevehetö redövel a fej és a nyak kapcsolódásánaál (tarkó); ez a megjelenés szélesíti a szélességét és a mélységét ennek a testrésznek.
   
Test: A felsö vonal vízszintes, vagy enyhén lejtös a far irányában. Engedélyezett, hogy a hegyekben tenyésztett kutyák farfekvése enyhén magasabb lehet mint a marja, de ez nem kívánatos tulajdonság. A test teljes hossza kissé meghaladja a marmagasságot.
   
A mar: Mérsékelt és durva (széles). A kapcsolat a nyakkal eröteljes, és az áthaladás alig érzékelhetö.
   
A hát: Egyenes és széles, nem túl hosszú. A lágyék rövidebb, széles és izmos.
   
A far: Közepes hosszúságú, lejtös és nagyon izmos.
   
A mellkas: Mély, a könyökig terjed, közepesen hosszú, enyhén ívelt bordákkal. A mellkas eleje széles és izmos. A borda körüli körméret minimum 20%-kal nagyobb a mar magasságánál.
   
A has: Felfelé húzott és erös. Oldalról nézve a húzás finoman emelkedö elölröl hátrafelé. A lágyék inkább rövid, határozott vájattal.
   
Farok: A farok hosszú és minimum a csánkig ér. A far felsö vonala fokozatosan lejt egészen a farokba. Erös a tönél és fokozatosan vékonyodik a végére, az alsó szél mentén zászlót alkot. Csekély görbületben hordja, mint egy szablyát; amikor a kutya izgalomban van, a görbület kihangsúlyozott és a farok felemelkedhet a hát vonala fölé.
   
Elsö végtagok: Az elsö lábszárak egyenesek és igen arányosak a testhez. A könyök a mar teljes magasságának 55%-a. Az elsö végtagok részei igen arányosak minden egyes testrészhez és a testhez. A vállak meglehetsen hosszúak és szélesek, laposak, csapottak és 65 fokos szöget zár egy vízszintes vonalhoz képest. A kar felsö része rézsútosabb mint a lapocka, a szöge a vízszintes vonalhoz képest 55 fok. A könyök illeszkedése 145 fokos. A könyök illeszkedése széles, se ki- se be nem fordul, csak enyhén áll el a bordától. A mellsö láb egyenes, hosszú, erös csontozattal és igen fejlett izomzattal, zászlós szörzettel a hátsó oldalon. A csüd széles és erös, enyhén ferde. A mancsok eröteljesek, ovális alakúak, igen boltíves és zárt ujjakkal. A körmök hatalmasak és feketék. A talp kemény, de ruganyos.
   
Hátsó végtagok: Hátulról nézve a lábszárak láthatóan egyenesek, enyhén szélesebbek, szétterpesztettebbek mint az els lábak. Oldalról nézve szintén látható azok egyenes szerkezete és nagyon szabályos szögelésük. A felsö comb nagyon erös, kerek, ferde állású, a szögelése a vízszintes vonalhoz képest megegyezik a lapocka (vállak) szögelésével (65 fok). A térdkalács (az alsó és felsö comb között izület) némileg kisebb szöget zár, a lapocka kapcsolódási szögénél a csuklóhoz (125 fok körül). A csukló hatalmas és széles. A másik comb (az alsó) szintén részútos állású, erös, hosszú izmokkal és nagyon dús szörzettel. A térdhajlat széles és iagazán látványosan nyitott (130 fok körül). A lábközép lehet kevésbé ferde, mint a csüd. A farkasköröm ritka és levehetö.
   
Járásmód: A lépései hosszúak és ruganyosak. Leggyakoribb járásmód a magas, mérsékelten elrenyúló mozdulatú ügetés. Galoppozásnál (vágta) a kutya kissé esetlennek látszik, de ugrásai hosszúak és tértölelök.
  
Bör: A bör mérsékelten vastag, ruganyos és feszes a test minden részén. Nem laza. A látható nyálkahártyák feketék vagy jól pigmentáltak.
  
Szörzet: A fej, a fülek és a lábszárak elülsö oldalai rövid szörzettel fedettek. A nyakon körös-körül, a faron, a lábszár hátsó oldalain és a farkán a ször hosszú, szinte fenntartás nélkül és kissé durva. A fedöszörzet alatt a dús aljszörzet rövid, sürü és finom szerkezet. A marnál a szörzet mérete 10 és 12 cm között van, de 7 cm-nél rövidebb nem lehet.
  
Szín: A Sarplaninac egy szolíd (egyhangú) szinezetü kutya. Minden szín elfogadható a fehértöl a sötétbarnáig, amik feketének látszanak. A kedvelt árnyalat a zöldes-szürke (vas-szürke) és a sötétszürke. Foltok és fehér mintázatok nem megengedettek. Pigmentált kutyákon láthatni parányi fehér foltokat (mintákat) a mellkason és a lábujjakon, de azok nem kívánatosak. A fej felsö része, a nyak és test sötétebb színárnyalatú, ami fokozatosan halványul teljesen piszkos (sáros) fehér, vagy sárgás-szürke szélssége felé. A változásnak nagyon fokazatosnak kell lennie, és nem okozhat foltosnak tünö hatást.
  
Súly: A kan jó munkakondícióban 35 és 45 kg között, A szuka 30 és 40 kg között.
  
Hibák: 
Kisebb hibák: Elégtelenül széles koponya, túl hosszú orr, fejletlen vagy túl nehéz állkapocs, hiányos mellkasböség és mélység, lapos vagy túl dongás oldalak, némi csekély végtagelhajlás a hibátlan álláshoz képest, a ször csekélyebb rövidsége a kívánthoz képest akár a hosszúság, akár a zászlók tekintetében. Fehér folt (mintázat) a mellkason és a lábon. Némileg rövidebb farok. Nyúl-láb és más kisebb testi hibák.
   
Komoly hibák: Az orr túl hosszú vagy hegyes, fülállás túl magas vagy álló fülek (nem simul eléggé a pofára), harapófogó harapás; nyerges hát, farok oldalirányú görbítése, petyhüdt szervezet és szarkasztikus fizikai hibák (mozgásbeli problémák).
   
Kizáró hibák: A premoláris fogak hiánya. Elütö aránytalanság a test hossza és magassága között; elégtelen marmagasság; 7 cm-nél rövidebb szörzet; nagyobb kiterjedés fehér folt és tarka mintázat; látható nyálkahártyák és szemek pigmentáltsága; némi elkorcsosult jellemvonás (degenerálódás jelei); erös tehénállás vagy tehén-térdhajlás, ugyanígy a felül vagy alulharapás; születéstöl rövid farok, vagy farok hiánya; erösen nyerges hát; stb. 

                                            A Sarplaninac Színváltozatai

A legdivatosabb szôrszín a sarplaninainál a zöldes szürke más néven fémszürke valamint a sötétszürke. A katonaság híres nisi tenyészetében például nem is fogadnak el egyéb színvariánst. Ám a Sar hegység "eredeti" kutyái szôrszínükben nagy változatosságot mutatnak fel, ezt Pavlovics professzor sem hagyta figyelmen kívül standardjában.

MURDJ - SZÜRKE

A leggyakoribb murdj (törökül szürke), ilyen a törzskönyvezett Sarplaninaiak háromnegyed része. A hegyekben élô "eredetieknél" 20-30 százalékra teszik a számukat. Többféle változata van az egészen világos szürkétől a szinte feketéig.

KARABAS - KRÉM

A karabas törökül fekete fejût jelent. A Sar hegyeiben igen fontos színcsoport. A szôrszín krém-vagy elefántcsont, a maszk pedig fekete. A hegyi állomány 20 százaléka ilyen.

MERDJAN - FEHÉR

A merdjan gyöngyöt jelent. Fehér kutyákról van szó, csak az orruk és ajkuk környéke fekete. Olyanok mint a mint a mi kuvaszunk, vagy az olasz maremmói. Népszerû, kedvelt pásztorkutyák, mert világos szôrük miatt éjszaka is meg lehet ôket különböztetni a farkastól.

SARI - VÖRÖS

A sari vöröset jelent. Az ilyen egyedek valójában rôtek egy kis "szenes" beütéssel. A hegyi populáció mintegy harmada ehhez a színvariánshoz tartozik.

CHOCOLATE - BARNA

KARAMAN - FEKETE

A karaman név a teljesen fekete egyedeket jelöli. A standard az ilyeneket kizárja, ám a Sar hegységben gyakran elôfordulnak.

TIGRIS - TIGRISCSÍKOS

Standard által nem elfogadott színváltozat!

BALJUS - TARKA

Végül a baljus elnevezéssel a tarka kutyákat illetik. Ezek fehér alapszínûek fekete cserszínû foltokkal. A standard nem fogadja el ôket, bár a pásztorok szeretik, mert állítólag bátrak és soha sem betegednek meg.